Skip to content

134 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block13203
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$209,700
51%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,149-0.6%
2024$9,206+40.1%
2023$6,572-0.4%
2022$6,596+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5528, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1905