Skip to content

136 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block13203
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$215,400
52%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,276-0.6%
2024$9,334+40.1%
2023$6,663-0.4%
2022$6,688+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910