Skip to content

138 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block13203
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$190,300
49%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,715-0.6%
2024$8,770+40.1%
2023$6,260-0.4%
2022$6,284+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 7345, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1900