Skip to content

159 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jul 14, 2009

Property Information

Block13204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
60%
Improvement Value:$118,000
40%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511-0.6%
2024$6,552+40.1%
2023$4,677-0.4%
2022$4,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 8677, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1905