Skip to content

153 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block13204
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,805
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
39%
Improvement Value:$325,600
61%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833-0.6%
2024$11,907+40.1%
2023$8,500-0.4%
2022$8,531+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft4,805DeedBook 9723, Page 152Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5970, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900