Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 13, 2003

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0562
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
45%
Improvement Value:$96,000
55%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,930-0.6%
2024$3,955+40.1%
2023$2,823-0.4%
2022$2,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7069, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1930