Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0405)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 29, 2000

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0561
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$106,100
57%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,156-0.6%
2024$4,182+40.1%
2023$2,985-0.4%
2022$2,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5597, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1930