Skip to content

24 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block13302
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,314
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,600
56%
Improvement Value:$182,300
44%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,332-0.6%
2024$9,390+40.1%
2023$6,703-0.4%
2022$6,728+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 6042, Page 243Recorded9/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1902