Skip to content

28 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Date
Aug 15, 1973

Property Information

Block13302
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
63%
Improvement Value:$133,500
37%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,845-0.6%
2024$7,895+41.9%
2023$5,565-0.4%
2022$5,586+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3147, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1915