Skip to content

40 Glenwood Ave.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07306

Built 1951

Last Sale Price
$60,453
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block13303
Lot25
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0548
Description3S-B-43U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage548
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$155,100
72%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803-0.6%
2024$4,833+40.1%
2023$3,450-0.4%
2022$3,463+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,453

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9288, Page 316Recorded3/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951