Skip to content

38 Highland Ave.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07306

Built 1939

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block13302
Lot47
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0584
Description3S-B-17U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,807-0.6%
2024$3,831+40.1%
2023$2,735-0.4%
2022$2,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5630, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1939