Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0107)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0332
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage332
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
48%
Improvement Value:$65,000
52%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-31.3%
2024$4,060+40.1%
2023$2,898-0.4%
2022$2,909+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft332DeedBook 9717, Page 916Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4909, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1926