Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0369
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage369
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
55%
Improvement Value:$65,500
45%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249-0.6%
2024$3,269+40.1%
2023$2,334-0.4%
2022$2,343+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft369DeedBook 9180, Page 614Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4489, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1930