Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0508)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1560
Description9S-B-69U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
15%
Improvement Value:$340,000
85%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9369, Page 396Recorded1/2/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4658, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1926