Skip to content

333 Fairmount Ave.(Unit C0014)Jersey City, NJ 07306

Built 1927

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block16501
Lot8
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description5S-B-53U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$315,100
84%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,376-0.6%
2024$8,429+40.1%
2023$6,017-0.4%
2022$6,039+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,528DeedBook 9423, Page 376Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 9008, Page 743Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 8964, Page 303Recorded3/26/2014

Property Sale

Sale
$289,500
DeedBook 8771, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1927