Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0606)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0606
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,900
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.6%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4679, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1926