Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0805)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0805
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$240,000
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-15.5%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4518, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1926