Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0034)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0034
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0826
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage826
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$183,700
75%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442-0.6%
2024$5,476+40.1%
2023$3,909-0.4%
2022$3,924+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft826DeedBook 9658, Page 597Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7209, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1930