Skip to content

107 Kensington Ave.(Unit C0207)Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0833
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage833
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
31%
Improvement Value:$156,700
69%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062-0.6%
2024$5,094+40.1%
2023$3,636-0.4%
2022$3,650+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,000
Sq Ft833DeedBook 9927, Page 892Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9195, Page 446Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1928