Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0036)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0578
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$116,400
66%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,939-0.6%
2024$3,964+40.1%
2023$2,829-0.4%
2022$2,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft578DeedBook 9353, Page 284Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6036, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1930