Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0037)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0037
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0578
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$116,400
66%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,939-0.6%
2024$3,964+40.1%
2023$2,829-0.4%
2022$2,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft578DeedBook 9590, Page 745Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6057, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1930