Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0041)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1164
Description5S-B-D-51U-H(1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
22%
Improvement Value:$218,000
78%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,208-0.6%
2024$6,247+40.1%
2023$4,459-0.4%
2022$4,476+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,164DeedBook 9767, Page 651Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 9126, Page 685Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$365,500
DeedBook 7973, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1930