Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0618
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$125,400
61%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587-0.6%
2024$4,615+40.1%
2023$3,295-0.4%
2022$3,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9322, Page 620Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6092, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1940