Skip to content

340 Fairmount Ave.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block14906
Lot15
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description5S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage623
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$140,000
70%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466-0.6%
2024$4,494+40.1%
2023$3,208-0.4%
2022$3,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft623DeedBook 9302, Page 650Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9074, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1932