Skip to content

844 Bergen Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 2, 2021

Property Information

Block13401
Lot5
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C-5UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$208,700
72%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,447-0.6%
2024$6,487+40.1%
2023$4,631-0.4%
2022$4,648+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft649DeedBook 9563, Page 542Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 9047, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1900