Skip to content

840 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block13401
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C

Assessment

Land Value:$220,000
15%
Improvement Value:$1,240,000
85%
Total Assessment$1,460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,602-0.6%
2024$32,806+40.1%
2023$23,418-0.4%
2022$23,506+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 9358, Page 399Recorded11/15/2018