Skip to content

12.5 Smith St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block13402
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
58%
Improvement Value:$168,600
42%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883-0.6%
2024$8,939+40.1%
2023$6,381-0.4%
2022$6,405+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

DeedBook 8963, Page 64Recorded3/19/2014

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 7573, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1890