Skip to content

850 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block13402
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-BF-O
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
6%
Improvement Value:$1,290,500
94%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,704-0.6%
2024$30,896+40.1%
2023$22,055-0.4%
2022$22,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 7954, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1890