Skip to content

308 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block13501
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
51%
Improvement Value:$211,900
49%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566-0.6%
2024$9,626+40.1%
2023$6,872-0.4%
2022$6,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5955, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1915