Skip to content

493 Mercer St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block13502
Lot1
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$290,100
78%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264-0.6%
2024$8,316+50.2%
2023$5,535-0.4%
2022$5,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 9223, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1900