Skip to content

650 Montgomery St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block13502
Lot26
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description5S-B-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$424,400
85%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152-0.6%
2024$11,222+40.1%
2023$8,010-0.4%
2022$8,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,230DeedBook 9631, Page 50Recorded1/15/2022

Property Sale

Sale
$493,500

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 9182, Page 18Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 8703, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 2009