Skip to content

650 Montgomery St.(Unit C0304)Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Price
$559,999
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block13502
Lot26
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description5S-B-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$424,400
85%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152-0.6%
2024$11,222+40.1%
2023$8,010-0.4%
2022$8,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$559,999
Sq Ft1,230DeedBook 9794, Page 653Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 9342, Page 343Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 8951, Page 278

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8721, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2009