Skip to content

521 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block13503
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,500
62%
Improvement Value:$128,700
38%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530-0.6%
2024$7,577+40.1%
2023$5,409-0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,372DeedBook 9944, Page 248Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9220, Page 6Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 7345, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1905