Skip to content

523-525 Mercer St.Jersey City, NJ 03204

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Feb 2, 1999

Property Information

Block13503
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G

Assessment

Land Value:$255,000
62%
Improvement Value:$158,000
38%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222-0.6%
2024$9,280+40.1%
2023$6,625-0.4%
2022$6,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5400, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1920