Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
205 Bright St.Jersey City, NJ 07302
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2020
Property Information
Block13803
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138
Building Details
Building Class---
Description1S-F&CB-1N
Assessment
Land Value:$711,900
72%
Improvement Value:$276,700
28%
Total Assessment$988,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,075 | -0.6% |
| 2024 | $22,214 | +40.1% |
| 2023 | $15,857 | -0.4% |
| 2022 | $15,916 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.