Skip to content

19-21 Brook St.Jersey City, NJ 07302

Industrial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block13802
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description1S-F-S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
76%
Improvement Value:$157,800
24%
Total Assessment$657,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,689-0.6%
2024$14,781+24.5%
2023$11,873-0.4%
2022$11,917+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7770, Page 182