Skip to content

50 Center St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block13805
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-2U-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,200
93%
Improvement Value:$39,400
7%
Total Assessment$537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005-0.6%
2024$12,080+40.1%
2023$8,623-0.4%
2022$8,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8978, Page 51Recorded6/16/2014

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3388, Page 249