Skip to content

322 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1863
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block11108
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
48%
Improvement Value:$282,500
52%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121-0.6%
2024$12,197+40.1%
2023$8,707-0.4%
2022$8,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8287, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1863