Skip to content

281 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block13903
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
47%
Improvement Value:$1,000,000
53%
Total Assessment$1,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,427-0.6%
2024$42,693+40.1%
2023$30,476-0.4%
2022$30,590+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9747, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1905