Skip to content

297 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1985

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block13903
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$798,000
57%
Improvement Value:$602,000
43%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,262-0.6%
2024$31,458+40.1%
2023$22,456-0.4%
2022$22,540+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,712DeedBook 9797, Page 359Recorded1/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985