Skip to content

277 York St.(Unit C0100)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block13903
Lot16
QualifierC0100
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5S-B-11U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$432,000
81%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880-0.6%
2024$11,954+40.1%
2023$8,533-0.4%
2022$8,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft650DeedBook 9761, Page 150Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9255, Page 135Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 9255, Page 135

Property Sale

Sale
$440,607

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9041, Page 131Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 8992, Page 327Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8853, Page 133

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 8734, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2010