Skip to content

446 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block13903
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$731,000
46%
Improvement Value:$866,500
54%
Total Assessment$1,597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,672-0.6%
2024$35,896+40.1%
2023$25,624-0.4%
2022$25,720+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885