Skip to content

58 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Feb 1, 2004

Property Information

Block12901
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,730
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,000
51%
Improvement Value:$717,000
49%
Total Assessment$1,475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,937-0.6%
2024$33,143+40.1%
2023$23,659-0.4%
2022$23,748-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 7240, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1862