Skip to content

86 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block1401
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,900
49%
Improvement Value:$235,400
51%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234-0.6%
2024$10,298+40.1%
2023$7,351-0.4%
2022$7,379+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900