Skip to content

161 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1908

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block1401
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
43%
Improvement Value:$311,500
57%
Total Assessment$546,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,203-0.6%
2024$12,280+40.1%
2023$8,766-0.4%
2022$8,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 5578, Page 224

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4156, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1908