Skip to content

81 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 21, 2004

Property Information

Block1402
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,837
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$321,200
59%
Total Assessment$546,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197-0.6%
2024$12,273+40.1%
2023$8,761-0.4%
2022$8,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7336, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1910