Skip to content

93 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block1402
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$449,800
67%
Total Assessment$674,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,068-0.6%
2024$15,163+40.1%
2023$10,824-0.4%
2022$10,864+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 7669, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2005