Skip to content

71 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1985

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
May 17, 1985

Property Information

Block1402
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-BT-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,419
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
40%
Improvement Value:$337,300
60%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,556-0.6%
2024$12,635+40.1%
2023$9,019-0.4%
2022$9,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3455, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1985