Skip to content

192 Congress St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$864,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block1402
Lot34
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
45%
Improvement Value:$438,900
79%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386-0.6%
2024$12,464+40.1%
2023$8,897-0.4%
2022$8,931+174.0%
Property History

Property Sale

Sale
$864,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9769, Page 850Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9629, Page 854Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9482, Page 740NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 9305, Page 851