Skip to content

202 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Date
Apr 8, 1994

Property Information

Block1402
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
52%
Improvement Value:$195,200
48%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133-0.6%
2024$9,190+40.1%
2023$6,560-0.4%
2022$6,585+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4715, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1890